لطفا صبر کنید ...

 
وصیت نامه به خط دیگری
پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم   

 • وصیت نامه به خط دیگری

  این موضوع توسط حامد در تاریخ 1400/02/31 مطرح شده و تاکنون 118 مرتبه بازدید شده است.
  اگر شخصی وصیتی کند که دیگری آن را مکتوب نموده، ولی به امضای شخص موصی رسیده باشد، آیا چنین وصیتی به لحاظ قانونی، قابل ترتیب اثر دادن هست یا خیر؟
 • مدیر سایت گفته: متشکرم از سوال خوبتان


  تا این لحظه 1 پاسخ برای این سوال ارسال شده است.

 • پاسخ ارسال شده توسط مدیر سایت در تاریخ 1400/02/31
  آنچه که به نظر می رسد آن است که نمی توان به طور قطعی در تمامی مواردی که وصیت نامه به خط کسی غیر از موصی نوشته شده است و صرفا به این دلیل، وصیت نامه را باطل دانست. چرا که بسیار اتفاق می افتد که موصی سواد نوشتن ندارد و همچنین از مقررات قانونی نیز مطلع نیست، اما تمایل دارد در مورد دارایی و اموال خود تعیین تکلیف نماید. بدین منظور، در حضور شهود اقدام به اعلام وصیت خود می نماید و احد ازشهود آن را مکتوب نموده و به امضا یا اثر انگشت موصی می رساند.

  اگر صرفا به متن قانون اکتفا نماییم و در تمام موارد، وصیت های خود نوشتی که به خط موصی نیست، اما سایر شرایط را دارا می باشد غیر قابل ترتیب اثر بدانیم، ممکن است خیل عظیمی از وصیت نامه ها، به لحاظ قانونی معتبر شناخته نشود و در نتیجه اختلافات ورثه که ناشی از ابطال وصیت نامه است، افزایش یابد.

  در نتیجه می توان گفت: در صورتی که وصیت نامه ای از شخصی موجود بوده که به خط موصی نیست، اما دارای تاریخ و امضای شخص موصی است و شهودی هم به صحت وصیت نامه شهادت داده اند، با توجه به سایر قراین و امارات موجود قایل به اعتبار این وصیت نامه بود.

  نتیجه انکه در هر مورد که وصیت نامه خود نوشته دارای برخی از شرایط مندرج در قانون نیست، تحت شرایطی می توان تنفیذ وصیت نامه مذکور را از دادگاه درخواست کرد.

  برای ارسال پاسخ می بایست وارد حساب کاربر خود شوید و یا یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید.


  تبلیغات و آگهی ها


  شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.

  وب سایت «مای ملو» از پیشگامان دیجیتال در حوزه حمایت از حیوانات است. شما می توانید در این وب سایت حیوان خانگی خود را ثبت و برای حیوان خانگی خود به رایگ...

  شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.