لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا تنظیم وصیت نامه آنلاین و رایگان خود فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید

معایب و مزایای اصلی تنظیم وصیت نامه
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/06/31، آخرین بروزرسانی: 1400/08/18 ساعت 11:22 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


وصیت نامه ها، جوانب مثبت و منفی

مزایا و معایب وصیت نامه

اکثر مردم احساساتی دارند - اغلب احساسات قوی - در مورد اینکه چه کسی باید دارایی های آن ها را پس از مرگ دریافت کند. اما بسیاری وصیت نامه خود را به تعویق می اندازند تا زمانی که دیگر دیر است. نکته اصلی این است که تنظیم وصیت نامه بسیار ساده تر و مقرون به صرفه تر از آن چیزی است که اکثر مردم فکر می کنند. اما مانند هر کار دیگری، پیش از شروع ابتدا باید مزایا و معایب آن را بدانید.

 هیچ کس نمی خواهد به زمانی فکر کند که دیگر در دنیا نیست، اما برنامه ریزی برای پس از مرگ اجتناب ناپذیر  است. این نه تنها می تواند به شما آرامش بدهد، بلکه می تواند کارها را برای عزیزانتان آسان کند.
 همین حالا در «وصیت ساز» عضو شوید و وصیت نامه خود را آنلاین و رایگان تنظیم کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

با اینکه عجیب به نظر می رسد ولی در این نوشتار با معایب وصیت نامه شروع می کنیم.


معایت وصیت نامه

1. چالش های احتمالی

 ممکن است شخصی بتواند وصیت نامه شما را به چالش بکشد، به عنوان مثال ادعا کند که شما در زمان تنظیم وصیت نامه در سلامت عقل و روان نبوده اید. در این صورت اگر تمام مراحل قانونی را در ایجاد وصیت نامه خود رعایت کرده اید، وصیت نامه شما و مفاد آن به احتمال زیاد پابرجا خواهند ماند، اگرچه شاید بازماندگان شما درگیر کمی کاغذ بازی قانونی شوند.

 

2. مالیات بر ارث

در صورتی که تمام جوانب ممکن را نسنجیده باشید و یا وصیت نامه دقیقی تنظیم نکرده باشید، ممکن است بازماندگان شما مجبور به پرداخت مالیات های هنگفتی شوند. این ممکن است که به مقدار زیادی از دارایی ها و اموال شما بکاهد. دقت نمایید که هدیه ها (مانند خانه به فرزندان) پیش از مرگ یک خطر بالقوه دارند و آن این است که این گونه هدایا بازگشت پذیر نیستند. پس در زمان دادن هدیه ها و وصیت ها را به درستی تنظیم کنید تا بعد ها با مشکلی مواجه نشوید.

راهکارها

همه معایب ذکر شده در بالا را می توان با برنامه ریزی صحیح و یا مشاوره با مشاوران معتبر در حوزه وصیت نامه برطرف کرد.


مزایای وصیت نامه

1.شما انتخاب می کنید

یکی از بزرگترین مزایای داشتن وصیت این است که می توانید انتخاب کنید چه کسی از املاک شما چه چیزی دریافت کند. بدون وصیت، املاک شما مشمول قوانین "عمومی وصیت نامه" می شوند. این بدان معناست که افرادی که می خواهید از اموالتان سود ببرید ممکن است کمی یا هیچ چیز دریافت نکنند، در حالی که دیگران که ممکن است حتی به آن ها نزدیک هم نباشید، بخش عمده ای از اموال شما را دریافت می کنند.

2. کنترل کامل بر ثلث مال

همانطور که می  دانید در ایران تنها می توانید برای ثلث اموال خود به هر صورت که می خواهید تصمیم بگیرید. در صورتی که برای تمامی اموال خود تصمیم می گیرید باید بدانید که اجرای وصیت نامه (تنفیذ وصیت نامه) نیاز به موافقت تمام وراث دارد. ولی نکته اصلی این است که شما می توانید هر طور که می خواهید با ثلث اموال خود رفتار کنید و این زمانی مهم خواهد شد که با فرزندان خود دچار اختلاف شوید!

3. می توانید سرپرست کودکان را مشخص کنید

با اینکه در قوانین ایران سرپرستی قبلا مشخص شده است ولی ممکن است بتوانید سرپرستی برای فرزندان خود انتخاب کرده و وجوهی را برای اطمینان از حمایت آن ها مشخص کنید.

4. خودتان وصی تان را مشخص کنید

وصی فردی است که مسیول انجام بندهای وصیت های شما است. شما در وصیت نامه خود می توانید وصی خود را مشخص کنید. لطفاً توجه کنید که بدون وصیت ممکن است مشکلاتی در تعیین وصی پیش بیاید بخصوص زمانی که اموال زیادی دارید و به فرزندان خود هم اطمینان کافی ندارید. 

5. تکلیف خود را مشخص می کنید 

از ترتیب تدفین گرفته تا مراقبت از حیوانات خانگی، می توانید از وصیت نامه برای تعیین نوع خدمات، تمایلات و سایر موارد شخصی استفاده کنید.

6. می توانید آن را اصلاح کنید.

شرایط همه ما تغییر می کند و وصیت های شما نیز تغییر می کند. وصیت نامه این مزیت را دارد که شما می توانید در هر زمان آن را تغییر دهید و بند هایی را از آن کم و یا به آن اضافه کنید.

7. می توانید آن را ابطال کنید! 

وصیت نامه ها بسیار انعطاف پذیر هستند و علاوه بر اصلاح و تغییر در آن ها، شما می توانید در هر زمانی آن را بطور کامل ابطال کنید. 

8. وصیت نامه ها ارزان هستند

تنظیم وصیت نامه به طور بالقوه ای ارزان است. برای مقایسه تنها کافی است که تمام دارایی خود را با هزینه (در مورد وصیت نامه های خود نوشت) چند برگ کاغذ و خودکاری یا مرکبی برای امضای با مهر (اثر انگشت) آن مقایسه کنید.

تبلیغات و آگهی ها


شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.

انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» از پیشگامان دیجیتال در حوزه حمایت از حیوانات و طبیعت است. شما می توانید در این تشکل رایگان، حیوان خانگی خود ر...

شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.