لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا تنظیم وصیت نامه آنلاین و رایگان خود فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید

اهدا بخشی از اموال به موسسات خیریه در وصیت نامه
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/05/29، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 10:21 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


اختصاص (وقف) بخشی از اموال به امور خیریه یک راه خداپسندانه برای به جا گذاشتن میراث مثبت برای آیندگان است. این همچنین می تواند میزان مالیات بر ارث را کاهش دهد. 

کمک به خیریه در وصیت نامه

بطور کلی به دو روش می توانید بخشی از اموال خود را به خیریه اهدا نمایید:

  1. خودتان یک موسسه خیریه را از قبل مشخص کنید
  2. بگذارید وراث شما تصمیم بگیرند.

اگر موسسه های خیریه خاصی را در نظر دارید، بهتر است قبل از هر چیز درباره آن تحقیق کنید. برای این کار می توانید شماره ثبت آن را بررسی کنید و یا با شماره تلفن آنها تماس بگیرید و کمی درباره فعالیت آن ها سوال کنید؛ در گوگل نام موسسه خیریه را جستجو کنید و نظرات دیگر خیرین را جویا شوید. اگر در نهایت درباره موسسه خیریه مطمین بودید در وصیت نامه خود نام موسسه، آدرس، شماره های تماس و از همه مهمتر شماره ثبت آن را وارد کنید، زیرا ممکن است آدرس و شماره تلفن موسسات خیریه در طول زمان تغییر کند ولی شماره ثبت آن ثابت خواهد بود؛ همچنین ممکن است تصادفا موسسات خیریه هم نام وجود داشته باشند. اگر می خواهید که وراث درباره موسسه خیریه تصمیم بگیرند، حتما نوع فعالیت موسسه خیریه (مثلا خیریه کودکان سرطانی) را مشخص کنید و اطلاعات کافی برای مشخص کردن اراده خود ثبت کنید.
 همین حالا در «وصیت ساز» عضو شوید و وصیت نامه خود را آنلاین و رایگان تنظیم کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.


آیا اعضای خانواده من می توانند از نظر من درباره اهدای اموال به خیریه سرپیچی کنند؟

در قانون ارث، هر وابسته شما می بایست بخشی از ارث را تحصیل کند و از همه مهمتر در ایران شما تنها اختیار ثلث (یک سوم) اموال خود را دارید و می توانید به هر صورت که می خواهید درباره آن تصمیم بگیرید. در صورتی که در وصیت نامه خود برای تمامی اموال تعیین تکلیف کرده اید، ممکن است یکی از اعضای خانواده با آن مخالفت کند و یا شرایطی باشد که میان وراث درباره نوع فعالیت موسسه خیریه اختلاف درگیرد یا حتی یکی از اعضای خانواده نیز می تواند ادعا کند که شما در هنگام نگارش وصیت نامه تحت تاثیر شرایط خاص بوده اید یا از نظر روحی هوشیار نبودید، یا تحت فشار روانی بوده اید. این باعث تقلیل وصیت نامه شما به ثلث اموال می شود و حتی ممکن است که تمام وصیت نامه شما را باطل کند. اگر نگران چنین حالاتی هستنید، حتما با یک وکیل معتبر مشورت کنید.


اهدا به موسسات خیریه و مالیات بر ارث

هر بخشی از اموال خود را که به موسسات خیریه وقف می کنید از مالیات معاف خواهد بود. جالب است که بدانید این قانون در کشورهای دیگر هم کم و بیش به همین صورت است. به عنوان مثال هر هدیه ای که به موسسات خیریه انگلستان می دهید از مالیات بر ارث معاف خواهد بود.


آیا می توانم مشخص کنم که یک موسسه خیریه چگونه باید از پول من استفاده کند؟

در بسیاری مواقع شما می توانید نحوه استفاده یک موسسه خیریه از هدیه خود را مشخص کنید، اما بهتر است که پیش از آن، با موسسه خیریه صحبت کنید و درخواست های خود را با آن ها در میان بگذارید. اگر این کار را نکنید ممکن است که موسسات خیریه به اجبار از دریافت هدیه خودداری کنند زیرا نمی توانند شرایط ذکر شده در وصیت نامه را فراهم کند. 


آیا قوانینی خاصی درباره وقف به موسسات خیریه وجود دارد؟

مادامی که میان وراث شما اختلافی نیفتد و یا شما در مورد ثلث اموال خود وصیت کرده باشید، شما می توانید اموال  خود را به صورت معقولی که می خواهید - از جمله هر موسسه خیریه - وقف کنید. واضح است که شما نمی توانید مثلا اموال خود را به گروهی از خلافکاران اهدا کنید زیرا این نقض صریح قانون است. بنابراین شما می توانید اموال خود را به هر نحو که می خواهید در چارچوب قانون وقف کنید.


چگونه در «وصیت ساز» بخشی از اموال خود را به موسسات خیریه اهدا کنم؟

 ما در «وصیت ساز» سازکارهایی را طراحی کرده ایم که شما بتوانید به آسانی به موسسات خیریه مورد نظر خود کمک هایی را اهدا کنید. برای وقف دارایی های خود به موسسات خیریه ابتدا پس از ورود به حساب کاربری خود، یک وارث جدید با ارتباط «موسسه خیریه» برای خود تعیین نمایید و در قسمت توضیحات تمامی اطلاعات مورد نظر خود را درباره موسسه خیریه مانند نام، شماره ثبت، آدرس و شماره تلفن وارد نمایید. با این کار موسسه خیریه به عنوان یک وارث ثبت می شود و شما می توانید مانند یک وارث هر بخشی از اموال خود را به آن اختصاص دهید.

تبلیغات و آگهی ها


تبلیغ کسب و کار شما در مکان صحیح، اثری بسیار در موفقیت فعالیت شما دارد. شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید. تبلیغ در «و...

«شجره ساز» نام اولین و تنها سرویس فارسی زبان برای ساخت شجره نامه های برخط برای ایرانیان است. شما در وب سایت و اپلیکیشن موبایل «شجره ساز» میتوانید به ر...

شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.