لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا تنظیم وصیت نامه آنلاین و رایگان خود فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید

حکم وصیت بر جنین چیست؟
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1399/12/01، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 03:37 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


وصیت نامه در بیشتر موارد موضوع جنجالی و گاهی هم طنز فیلم و سریال های تلویزیونی بوده و عموماً با سوژه قرار دادن موارد خاص برای وصیت تصویری از یک وکیل و یا صندوق امانات بانک را ترسیم کردند که افراد یک خانواده فامیلی در انتظار باز کردن پاکت وصیت نامه توسط فردی هستند که وصیت نامه را به امانت نگهداری کرده در برخی از فیلم ها هم یک آدم فقیر به صورت کاملاً ناگهانی وارث یک ثروت هنگفت شده و ماجراهای جالبی که در پس از این ماجرا برایش رخ می دهد؛ اما به راستی یک وصیت نامه از  نظر حقوقی چه ویژگی هایی دارد؟

وصیت نامه به صورت رسمی، سرّی و خود نوشت است هر چند محتوای وصیتنامه متفاوت است که گاهی مالکیت اموال موضوع وصیت است و البته گاهی هم ماموریتی به فردی داده می شود که به انجام کاری وصیت شده و در قانون وصیت نامه به اصطلاح حقوقی خود عهدی و تملیکی تقسیم شده است. قانون شرایط و ویژگی های خاصی را برای انواع وصیت نامه ذکر کرده است که یکی از نکات مهم آن پذیرفتن موضوع وصیت از سوی فردی است که خطاب وصیت نامه قرار گرفته؛ البته در قانون از وصیت کننده بهه عنوان موصی و از کسی که به نفع او وصیت شده است با عنوان موصی له، یاد شده و خوب است که مردم نیز با اصطلاحات قانونی و حقوقی آشنا شوند.

وصیت نامه و قبول آن یک رکن اصلی

موضوعی که بر سر آن بحث است این است که آیا از زمان قبول موضوع وصیت توسط موصی له مالکیت در وصیت نامه های تملیکی محقق می شود و یا از این موضوع به زمان فوت وصیت کننده مربوط است که می توان با توجه به شرایط حقوقی حاکم بر وصیت نامه که پذیرش مخاطب وصیت از ارکان تحقق وصیت نامه است، اینطور استنباط کرد که از همان زمان پذیرش وصیت نامه توسط او مالکیت و آثار آن نیز پذیرفته می شود البته اگر ثابت شود که اراده دو طرف وصیت مالکیت پس از فوت است باید به همان صورت عمل شود. با توجه به اینکه موضوع وصیت شامل اموال و یا تعهد هر کدام اثار و تبعات خاص خود را دارد از جمله مسایل مالی و مزایا و منافع حاصل و ناشی از آن که می توان تصور کرد باغی محصول دارد و این محصول از زمان فوت مالک آن تا زمانی که رضایت طرف وصیت نامه اعلام شود، به چه کسی تعلق می گیرد و یا ملکی که رسیدگی به آن مستلزم هزینه هایی است و البته عوارض و سایر امور مالی که می تواند بر اموال تعلق گیرد.

شخصی که به نفع او وصیتی شده است نیز می تواند محل بحث قانونی باشد، اگر این شخص به سن قانونی نرسیده باشد یا بخشی از وصیت نامه را قبول و مابقی را رد کند که در این صورت مالک همان بخش از وصیت نامه می شود که قبول کرده است و در مورد سایر بخش های وصیت نامه مسیولیتی ندارد.
 همین حالا در «وصیت ساز» عضو شوید و وصیت نامه خود را آنلاین و رایگان تنظیم کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

برای جنین هم می توان وصیت نامه تنظیم کرد؟

مهم است که شخصی که وصیت می نویسد در زمان نوشتن وصیت خود ویژگی های قانونی و سلامت عقلی را داشته باشد البته محروم کردن یک یا چند نفر از ورثه در وصیت نامه قابل قبول نیست و طبق قانون وصیت برای دارایی و اموال از سوی صاحب آن تا میزان یک سوم قانونی است و بیشتر از آن بستگی به نظر مساعد و مثبت ورثه فرد دارد. در امور غیر مشروع هم نمی توان وصیت کرد و در مورد اموال دیگران هم وصیت کردن اعتباری ندارد؛ اما می توان نسبت به اموالی که در آینده به وجود می آید وصیت نوشت مثل محصول یک کارخانه و یا هر چیزی که در زمان نوشتن وصیت وجود ندارد اما در آینده به دست می آید و جزء اموال فرد خواهد بود.

پرداخت دیون او از اموالی که داشته از جمله حقوق فرد فوت شده و البته بدهکاران او است همینطور هزینه کف و دفن میت و هزینه های ضروری که برای نگهداری و اداره اموال او لازم است مثل اینکه او اموالی دارد که نیاز به خرج و مجارج برای سالم ماندن دارند در مورد پرداخت بدهی و دین فرد فوت شده نیز باید اولویت رعایت شود زیرا برخی از دین ها دارای با شرایطی مثل داشتن وثیقه در اولویت هستند.

می توان برای فردی که هنوز متولد نشده هم وصیت کرد اما اینکه وصیت در مورد او قابل اجرا شود بستگی به متولد شدن او دارد و اگر زنده متولد نشود در صورتیکه بر اثر ارتکاب یک جرم سقط شود همچنان طرف وصیت است و اموالی که ارث برده است به ورثه آن جنین می رسد البته اگر سقط جنین به دلیل ارتکاب جرمی باشد که مانع از ارث شود، دیگر موضوع وصیت از جنین به ورثه او منتقل نمی شود زیر قانون پیش بینی کرده که اگر فردی کشته شود ارث او به قاتل نمی رسد.


منبع: پرتال حقوقی یاسا [لینک]

تبلیغات و آگهی ها


«شجره ساز» نام اولین و تنها سرویس فارسی زبان برای ساخت شجره نامه های برخط برای ایرانیان است. شما در وب سایت و اپلیکیشن موبایل «شجره ساز» میتوانید به ر...

تبلیغ کسب و کار شما در مکان صحیح، اثری بسیار در موفقیت فعالیت شما دارد. شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید. تبلیغ در «و...

شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.