لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا تنظیم وصیت نامه آنلاین و رایگان خود فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید

چگونه برای صغیر حساب بانکی افتتاح کنیم؟
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1399/12/10، آخرین بروزرسانی: 1400/08/19 ساعت 10:07 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


افتتاح حساب زیر 18 سال

طبق اعلام بانک مرکزی، شرایط افتتاح حساب بانکی برای افراد زیر 18 سال شرایطی دارد که در قالب بخشنامه ای به بانک ها، ابلاغ شده است. اینجا سعی کرده ایم ابتدا به روش های افتتاح حساب و شرایط برداشت از آن بپردازیم و سپس به سوال های متداول پاسخ دهیم. سوالی هم داشتید در کامنت ها بپرسید. سعی می کنیم پاسخ دهیم.

هم اکنون افتتاح حساب برای افراد زیر 18 سال به این شکل است که فرد شخصاً یا از طریق ولی، قیم یا وصی خود می توانند نسبت به افتتاح حساب بانکی اقدام کنند. در انواع حساب های افتتاح شده و بعد از رسیدن به 18 سال تمام، امکان برداشت فقط توسط خود فرد امکان پذیر است. همین حالا در «وصیت ساز» عضو شوید و وصیت نامه خود را آنلاین و رایگان تنظیم کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

افتتاح حساب توسط ولی، قیم یا وصی

بر اساس بخشنامه بانک مرکزی افتتاح حساب توسط ولی (پدر یا جد پدری) قیم یا وصی (با حکم) به عنوان افتتاح کننده حساب برای فرد زیر 18 سال و به نام خود فرد امکان پذیر است. در این نوع افتتاح حساب، برداشت از حساب توسط فرد افتتاح کننده یا با ارایه حکم رشد امکان پذیر است. این دسته از متقاضیان می توانند شخصاً یا از طریق ولی، قیم یا وصی انواع حساب به جز «حساب جاری با دسته چک» را افتتاح کنند.


افتتاح حساب زیر 18 سال بدون حکم رشد

افرادی با میانگین سنی 12 تا 18 سال شخصاً و بدون حکم رشد هم می توانند به نام خودشان حساب بانکی افتتاح کنند. البته امکان برداشت از حساب در این طرح، دارای شرایط و ضوابط خاص است. به این شکل که امکان برداشت از حساب برای فرد صاحب حساب فقط بعد از 15 سال تمام یا با ارایه حکم رشد امکان پذیر خواهد بود. این دسته از متقاضیان فقط می توانند حساب قرض الحسنه در بانک ها افتتاح کنند.


افتتاح حساب زیر 18 سال با حکم رشد

طبق بخش دیگری از بخشنامه بانک مرکزی، افراد زیر 18 سال دارای حکم رشد نیز می توانند شخصاً، برای افتتاح حساب بانکی خود اقدام کنند. در این نوع حساب ها امکان برداشت فقط توسط خود فرد (زیر 18 سال) و با ارایه حکم رشد امکان پذیر است. این دسته افراد می توانند بر اساس نوع نیاز خود، انواع حساب های سپرده مدت دار و قرض الحسنه را افتتاح کنند.


افتتاح حساب توسط غیر ولی و قیم یا وصی

در این سبک از افتتاح حساب، مادر فرد زیر 18 سال (که بر اساس قانون غیر قیم، غیر وصی محسوب می شود) می تواند اقدام به افتتاح حساب کند که حساب نیز به نام خود فرد (زیر 18 سال) خواهد بود. در این نوع حساب امکان برداشت حساب فقط با مادر (در صورت فوت مادر، بعد از 18 سال توسط خود طفل) و نوع حساب از نوع حساب های قرض الحسنه است. همچنین سایر افراد غیر ولی، غیر قیم و غیر وصی (از جمله مادر) این امکان را دارند که برای فرد زیر 18 سال و به نام خود آن فرد اقدام به افتتاح حساب کنند. امکان برداشت این حساب (سپرده کوتاه یا بلندمدت) با افتتاح کننده یا فرد دارای حکم رشد خواهد بود.


مدارک لازم برای افتتاح حساب زیر 18 سال

همانند هر افتتاح حساب بانکی دیگری، به مدارک اصلی نیاز هست و البته مدارک اصلی ولی یا قیم قانونی.


اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی صاحب حساب

اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی ولی یا قیم قانونی (+مدارکی که قیم بودن را اثبات کند)

پر کردن فرم های مربوط به افتتاح حساب توسط ولی یا قیم (همراه داشتن آدرس دقیق و کدپستی الزامی است)

[در موارد استثنایی که افتتاح کننده حساب سواد نداشته باشد] دو قطعه عکس

 

حکم رشد چیست؟

حکم رشد یعنی فرد موردنظر اگرچه به بلوغ سنی و قانونی نرسیده ولی به بلوغ عقلی رسیده و به حدی توانایی دارد که می تواند به تنهایی از خدمات مالی بهره ببرد. البته این حکم رشد یا گواهی رشد با شرایط خاصی و پس از انجام تحقیقات و جلب نظر کارشناسی صادر می شود.

لازم است درخواست صدور گواهی رشد به دادگاه خانواده یا دفاتر خدمات قضایی محل اقامت درخواست کننده تحویل شود تا قاضی با توجه به تحقیقات میدانی و استشهادیه ای که جمع شده، امکان بلوغ فکری فرد را تایید کند. بد نیست بدانید دادخواست صدور گواهی رشد دختر یا پسر با یکدیگر تفاوتی ندارد، ولی حکم رشد دختر کمتر از 9 سال و پسر کمتر از 15 سال صادر نخواهد شد!


مدارک لازم برای صدور حکم رشد زیر 18 سال

مثل همه موارد، به شناسنامه و کارت ملی جدید نیاز دارید. باید فرم درخواست صدور حکم رشد را کامل و با جزییات پر کنید. مدارکی که ادعای درخواست صدور حکم رشد را ثابت می کند، ضمیمه درخواست کنید. مدارکی شبیه استشهادیه محلی و مواردی از این دست.


منظور از 18 سال یعنی چه؟

قانون را با جشن تولد نباید اشتباه گرفت! هرجا در قانون از 18 سال سن نام برده شده، منظور 18 سال تمام است. یعنی 18 سال و یک روز به بعد می تواند حساب به نام خود داشته باشد و از کلیه خدمات بانکی بدون نیاز به ولی و قیم استفاده کند.


منبع: وب سایت رده [لینک]

تبلیغات و آگهی ها


انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» از پیشگامان دیجیتال در حوزه حمایت از حیوانات و طبیعت است. شما می توانید در این تشکل رایگان، حیوان خانگی خود ر...

شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.

«شجره ساز» نام اولین و تنها سرویس فارسی زبان برای ساخت شجره نامه های برخط برای ایرانیان است. شما در وب سایت و اپلیکیشن موبایل «شجره ساز» میتوانید به ر...