لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا تنظیم وصیت نامه آنلاین و رایگان خود فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید

خلاصه دانستنی های وصیت نامه شرعی
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1399/12/25، آخرین بروزرسانی: 1400/08/18 ساعت 11:08 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


وصیت نامه نویسی فرهنگی بوده است که از گذشته های دور در اقوام مختلف بشری وجود داشته است و به اشکال مختلف نسل به نسل منتقل شده و حتی در ادیانی مثل دین اسلام برای آن احکامی در نظر گرفته اند. اگرچه وقتی نام وصیت نامه را می شنویم ناخودآگاه به مرگ فکر می کنیم اما اگر از زاویه ای دیگر به آن نگاه کنیم می توانیم به کارکردهای مثبت آن در زندگی پی ببریم.

این که تلاش کنیم بهترین چیزها را از خود به یادگار بگذاریم و زندگی را نه مقطعی کوتاه مدت بلکه در یک تداوم بی انتها در نظر بگیریم. به دلیل اهمیت این موضوع، در این پرونده نگاهی می اندازیم به چیستی وصیت نامه و این که چرا ضرورت دارد؟ ویژگی های یک وصیت نامه را از نگاه دین بررسی می کنیم و نکاتی کاربردی در نوشتن وصیت نامه ذکر می کنیم. در پایان هم به نمونه هایی از وصیت نامه های مشهور و عجیب اشاره می کنیم.

وصیت نامه چیست؟

آدم ها در طول تاریخ همیشه میل به جاودانگی داشته اند و همین نکته باعث شده که بسیاری از کتیبه ها، نوشته ها و نقل قول های شفاهی با توصیه هایی که از فرهنگ هر زمان ناشی می شود به نسل های بعدی منتقل شود. وصیت نامه نویسی هم به تدریج به عنوان یک سنت جای خود را در میان فرهنگ ها باز کرده است و در ادیانی مثل اسلام به نوشتن آن تاکید شده است.
 همین حالا در «وصیت ساز» عضو شوید و وصیت نامه خود را آنلاین و رایگان تنظیم کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

مسافرت های طولانی مدت، جنگ، بیماری و ... از جمله پدیده هایی بوده اند که موجب می شدند وصیت نامه نویسی از یک طرف به عنوان یک راهکار برای جلوگیری از ایجاد اختلاف بین بازماندگان تلقی شود و از طرف دیگر با زنده نگه داشتن یاد و خاطره درگذشتگان همچنان رونق داشته باشد. با گذشت زمان، وصیت نامه نویسی از توصیه های اخلاقی فراتر رفت و با رسمیت یافتن آن بار حقوقی پیدا کرد و از آن جایی که فردی که وصیت می کند اموال و املاک حقیقی خود را تعیین تکلیف می کند به صورت قوانینی مدون در قوانین کشورها درآمد.

امروزه تعریف وصیت نامه به این صورت درآمده است: «هر فردی در طول حیات خود می تواند بارها وصیت کند؛ این وصیت می تواند شفاهی یا کتبی باشد. تنظیم وصیت نامه امری اختیاری است که هرکس با توجه به امور شرعی و شخصی و مالی خود پس از فوت تعیین و تکلیف کند. اما آثار حقوقی یک وصیت نامه بعد از فوت شخص ظاهر می شود. هرشخصی می تواند در طول زندگی خود بارها وصیت کند و مفاد وصیت نامه اش را تغییر دهد اما آخرین وصیت نامه متوفی (آخرین تاریخ قبل از فوت) ملاک است. وصیت در واقع یک توصیه و سفارش برای بازماندگان است».


چرا باید همین امروز یک وصیت نامه بنویسم؟

واقعیت این است که هیچ کس نمی داند چه زمانی قرار است بمیرد؟ این علم نداشتن به مرگ است که انسان را همیشه در حالت بیم و امید نگه می دارد که به قول پیامبر مهربانی ها باید به حساب خود رسیدگی کنیم قبل از آن که به حساب ما رسیدگی کنند. اما این رسیدگی در چه ابعادی است؟

وصیت نامه در بُعد اجتماعی، شامل بدهکاری های فرد می شود که به مهریه همسر، خمس، حق الناس یا اماناتی که بر عهده گرفته است اشاره دارد.

در بعد عبادی، حقی که از خدا بر عهده فرد است را باید به وسیله یک سوم اموال خود ادا کند. اگر نماز و روزه ای قضا دارد و یا کفاره ای پرداخت نشده دارد آن را در وصیت نامه قید کند.


مطالبات از دیگر بخش های مهم وصیت نامه است که به نوعی حق بازماندگان است. طلب هایی که وصیت کننده از دیگران دارد را بازماندگان می توانند پیگیری کنند.

وصایای اخلاقی آخرین بخش وصیت نامه است که به توصیه های او برای بازماندگان می پردازد. این بخش از وصیت نامه که معمولا در رسانه ها نمود بیشتری دارد و از افراد مهم بیشتر دیده می شود.

همان طور که مشاهده می شود وصیت نامه ابعاد مهم زندگی یک فرد را در نظر می گیرد. هرچند همان طور که گفته شد توصیه شده است که فرد قبل از مرگ به حساب خود کاملا رسیدگی کند زیرا نقد همیشه از نسیه بهتر است!

انواع وصیت نامه

طبق قانون امور حسبی برای وصیت نامه قابل پذیرش در دادگاه ها، سه نوع وصیت نامه پیش بینی شده است:
1- وصیت نامه رسمی: وصیتی است که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود. وصیت نامه رسمی غیرقابل خدشه است و ورثه نمی توانند نسبت به آن اعتراض کنند.
2- وصیت نامه خودنوشت: وصیتی است که تمام آن به خط وصیت کننده نوشته شده باشد و دارای تاریخ، روز، ماه و سال به خط وصیت کننده بوده و به امضای او رسیده باشد. این وصیت نامه برخلاف قبلی، قابل اعتراض از سوی ورثه است.
3- وصیت نامه سری: وصیتی است که ممکن است به خط وصیت کننده یا شخص دیگری باشد که در هر صورت باید به امضای وصیت کننده برسد و پس از تنظیم به عنوان امانت در اداره ثبت اسناد یا دفترخانه رسمی که نمایندگان آن ها محسوب می شوند، سپرده می شوند. البته کسی که سواد ندارد، نمی تواند وصیت نامه سری تنظیم کند، و شخصی که نمی تواند حرف بزند، هرگاه بخواهد وصیت نامه سری تنظیم کند، باید تمام وصیت نامه را به خط خود نوشته و امضا کند و نیز در حضور مسیول دفتر رسمی روی وصیت نامه بنویسد که این برگ وصیت نامه اوست و در این صورت مسیول دفتر باید روی پاکتی که وصیت نامه در آن است، بنویسد که عبارت مزبور را در حضور وی نوشته است. این وصیت نامه نیز همانند وصیت نامه خودنوشت قابل اعتراض از سوی ورثه است.

نکاتی کاربردی در نوشتن وصیت نامه

1- وصی انسان باید فردی مورد وثوق و اطمینان باشد که بدانیم به وصیت عمل خواهد کرد.
2- همه ساله وصیت نامه را مورد تجدید نظر قرار دهید تا اگر مواردی از آن نیازمند تغییر و یا اصلاح بود، این کار انجام پذیرد.
3- بهتر است همان گونه که امیرمومنان (ع) در نهج البلاغه می فرماید، خودمان وصی خود باشیم و آن چه از کارهای خیر که دوست داریم بعد از ما برای ما انجام دهند، خودمان در زمان حیات انجام دهیم.
4- برای وصیت نامه از چند نفر از افراد مورد اعتماد به عنوان شاهد استفاده کنیم.
5- امکان تغییر وصیت تا آخرین لحظه حیات امکان پذیر است. بنابراین هرگاه انسان بخواهد وصیت خود را تغییر دهد و به شکل دیگری وصیت کند ممکن است.
6- برای جلوگیری از مشکلات احتمالی بهتر است وصیت نامه خود را در دفتر اسناد رسمی به ثبت برسانیم.
7- بهتر است در وصیت ها از وصیت به اموری که موجب زحمت بازماندگان می شود مانند انتقال جنازه به جای دیگر و یا چگونگی برگزاری مراسم و امثال آن اجتناب کنیم.
8- سعی کنید وصیت نامه خود را در چند نسخه بنویسید تا درصورت مفقود شدن برخی از نسخه ها ، وارثان دچار مشکل نشوند.
9- حتما نام مرجع تقلید خود را در وصیت نامه بنویسید. زیرا فتوای مراجع تقلید در برخی از احکام متفاوت است و اطلاع از مرجع تقلید در کیفیت عمل به وصیت لازم است.

ویژگی های مهم یک وصیت نامه شرعی
یک وصیت نامه خوب که تمام جوانب را در نظر بگیرد دارای ویژگی های مهمی است که به بخشی از آن اشاره می کنیم:

وصیت کردن بر کسی که دینی یا امانتی از مردم نزد او باشد یا واجباتی مانند نماز، روزه، حج و یا کفارات بر عهده دارد واجب است. بنابراین حتی اگر انجام تمام مفاد این وصیت نامه برای شما سخت است، حداقل بخش مربوط به بدهکاری های الهی و مردمی (بخش دوم) را مقید باشید که تکمیل کنید.

برای تنظیم وصیت نامه، حتما به عالم دینی که به مسایل وصیت آشنایی کامل داشته باشد مراجعه فرمایید.

انسان فقط نسبت به نحوه هزینه کردن یک سوم از دارایی خود پس از مرگ، اختیار دارد و بیش از آن از اختیار او بیرون است و چگونگی تقسیم دو سوم باقی مانده آن به گونه ای است که خداوند معین فرموده است. بنابراین نمی توان وصیت کرد که مثلا ارث پسر و دختر یکسان باشد و یا بیش از آن چه خداوند معین فرموده است به یکی از وارثان پرداخت شود، مگر آن که همه وارثان بالغ و رشید بوده و به این گونه تقسیم در زمان حیات یا بعد از مرگ وصیت کننده راضی بوده و اجازه دهند. همچنین محروم کردن برخی از ورثه از ارث معنا ندارد و بی تاثیر است.


انسان می تواند از یک سوم اموالش برای انجام کارهای خیر بعد از خودش وصیت کند. اما وصیت به یک سوم برای امور خیریه در صورتی خوب است که وارثان ما، نیازمند نباشند اما در صورتی که آنان حقیقتا نیازمندند، بهتر است به کمتر از یک سوم مثلاً یک چهارم یا یک پنجم وصیت کرد.

بهتر است در وصیت به یک سوم یعنی (ثلث) بخش معینی از دارایی را تعیین کنیم تا به اندازه یک سوم از همان بخش برداشته شود مثلا قید کنیم که از خانه یا مغازه یا پول های نقد یک سوم برداشته شود. زیرا وصیت به یک سوم از همه دارایی، برای وارثان موجب زحمت خواهد بود.

وصیت به پرداخت مقداری از ثلث برای خویشاوندان نیازمندی که وارث نیستند مستحب است و در قرآن کریم و روایات تاکید فراوانی به آن شده است.

در مورد مهر همسر، به فتوای بعضی از مراجع تقلید باید پرداخت آن به نرخ روز و با محاسبه تورم انجام شود. بنابراین در این مسیله باید از مراجع تقلید خود سوال کنیم.


نایب گرفتن در حج واجب پس از مرگ، در صورتی واجب است که حج بر انسان مستقر شده باشد اما در مورد کسانی که درهمان سال استطاعت، ثبت نام کرده و قبل از آن که نوبت آنان فرا رسد از دنیا می روند با توجه به فتاوای مختلف مراجع تقلید، باید هر کسی حکم مسیله را از مرجع تقلید خود سوال کند.

برای گرفتن نایب در حج و یا قضای نماز و روزه حتما با دفتر مراجع تقلید ارتباط برقرار کنید. زیرا نایب شرایط خاصی دارد و هر کسی نمی تواند در این امور نیابت کند به ویژه در نیابت حج.

کسانی که فرزند صغیر دارند اگر برای مراسم پس از مرگ خود مانند مراسم شب اول، هفتم، چهلم و ... وصیت به برداشتن از ثلث نکنند، بازماندگان نمی توانند از سهم صغیر برای انجام این مراسم هزینه کنند. در این صورت تنها می توان از اموال متوفی برای انجام غسل، کفن و تهیه قبری مطابق شان میت هزینه کرد.

مردی که از دنیا می رود به طور طبیعی و به حکم اسلام پدر او یعنی پدربزرگ پدری فرزندان صغیرش، قیم و سرپرست آنان خواهد بود و همین طور پدر پدربزرگ اما اگر آن ها در قید حیات نباشند، در صورتی که سرپرستی، برای فرزندان صغیر خود تعیین نکنیم تعیین سرپرست باید توسط حاکم شرع صورت پذیرد. فرزندانی نیاز به قیم و سرپرست دارند که بالغ و رشید نباشند.

قبل از هرگونه تصرف در اموال میت باید بدهی های او مانند حج واجب، خمس، زکات، مظالم و یا بدهکاری به افراد مانند مهریه همسر و ... را از اصل مال میت پرداخت نمود، اگرچه میت به آن ها وصیت نکرده باشد. در ضمن تمام بدهی های مدت دار انسان پس از مرگ به روز شده و باید فورا پس از مرگ توسط وارثان از اموال او پرداخت شود. پس از پرداخت این حقوق و بدهی ها اگر از مال میت چیزی اضافه آمد چنان چه در مورد ثلث اموالش وصیت کرده باشد باید به آن وصیت او عمل کرد و پس از آن بقیه اموال به وارثان میت تعلق دارد.

انسان می تواند برای آن که همسرش پس از مرگ او گرفتار مشکلاتی در مسکن نشود در زمان حیات خود، حق استفاده از خانه مسکونی خود را به همسرش تا زمان حیات همسرش واگذار کند و در نتیجه با مرگ شوهر استفاده از خانه مسکونی در اختیار همسر خواهد بود و پس از فوت او خانه میان وارثان تقسیم می شود.

به این کار در اصطلاح فقه اسلامی (حبس) و یا (عمری) می گویند. انجام این کار نیازمند شرایط خاصی مانند ایجاب و قبول است که حتما برای آگاهی از این شرایط باید به یک عالم دینی مراجعه نمود. لازم به یادآوری است؛ در این صورت خانه از ملک شوهر و پس از مرگ او از ارثیه وارثان بیرون نمی رود. هم چنین انسان می تواند استفاده از تمامی اثاث خانه را به همین شکل به همسرش تا زمان حیات همسرش واگذار نماید. بسیار مناسب است که این امور در وصیت نامه آورده شود.


بعد از مرگ باید فورا به وصیت نامه عمل شود و تاخیر آن بدون عذر شرعی جایز نیست.


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان [لینک]

تبلیغات و آگهی ها


شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.

حمایت از موجودات زنده جزیی از وظایف انسانی ما است ولی بسیاری از ما تنها به جنبه مادی آن توجه میکنیم. وب سایت «مای ملو» از آن دسته سرویس هایی است که از...

شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.