لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا تنظیم وصیت نامه آنلاین و رایگان خود فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید

عناصر سازنده وصیت نامه ها را بشناسیم
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/03/31، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 04:15 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


وصیت نامه به مجموعه دستورالعمل هایی اطلاق میشود که تکلیف اموال و باقیات شخص را پس از مرگ مشخص میکند و در انواع مختلف مانند خودنوشت، رسمی، سری و شفاهی تبیین می شود.

وصیت نامه ها در شرایط و زمان های مختلف، به شکل های مختلف نوشته می شوند به عنوان مثال در شرایط جنگ و یا بلاهای طبیعی می توان در حضور دو شاهد وصیت نامه شفاهی تنظیم کرد و یا در شرایط دیگر با نوشتن وصیت نامه محضری و رسمی به وصیت نامه مهر بلا تغییری زد. با این وجود تمامی وصیت نامه ها از عناصر مشخص و معمولی تشکیل می شوند.

عناصر وصیت نامه

عناصر وصیت نامه
 همین حالا در «وصیت ساز» عضو شوید و وصیت نامه خود را آنلاین و رایگان تنظیم کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

1. متوفی. بله تمامی وصیت نامه ها نیاز به یک متوفی دارند. متوفی می بایست بدون هیچ ابهامی به وصیت نامه متصل شود بطوری که هیچ اختلافی در صحت او به عنوان نویسنده وصیت نامه پیش نیاید.

2. وصی. هر وصیت نامه ای برای اجرا، نیازمند کسی است که از طرف متوفی برای نظارت و اجرای وصیت نامه مامور شده باشد.این شخص وصی نامیده می شود و می تواند از میان بستگان و یا وکیل قانونی باشد.

3. وارث. وارث به معنای پذیرنده ارث و شخصی است که ارث به او تعلق می گیرد. در ایران قوانین مشخصی برای تعریف وارث براساس نوع ارتباط با متوفی وجود دارد و بطور مختصر 3 دسته از وراث وجود دارند، همسر و فرزندان، پدر و مادر، عمو دایی ...

4. دیون. عنصر دیگر در وصیت نامه ها بخصوص در وصیت نامه های عهدی، دین ها هستند. این مورد شامل واجباتی چون نماز، روزه، کفارات، حج ها، مهریه ها، نفقه ها و همچنین بدهی ها، وام ها، قرض ها و ... می شود.

5. توصیه ها. هر وصیت نامه شامل مواردی است که به صلاحدید متوفی برای وراث توصیه می شود. این موارد مانند توصیه به اخلاق، توصیه به صلح و مدارا و مواردی از این دست بیشتر جنبه لطف و درخواست داشته و کمتر وجه قانونی دارد.

6. دنیای مجازی. این مورد یک وجه جدید وصیت نامه ها است که اخیرا وارد ادبیات وصیت نامه شده است و شامل تعیین و تکلیف حساب های مجازی متوفی است. 

7. قانونی سازی. آخرین عنصر وصیت نامه ها عناصر قانونی آن ها است به عنوان مثال ثبت وصیت نامه در دفتر اسناد رسمی برای وصیت نامه های رسمی و یا حضور شهود برای تایید وصیت نامه های خود نوشت الزامی است.


در پایان، وصیت نامه ها با وجود اشکال و انواع مختلف همگی عناصر 7 گانه بالا را کم و بیش دارند. عناصر بسیار دیگری نیز وجود دارند که متوفی براساس شرایط و زمان پیش از مرگ به وصیت نامه خود می تواند اضافه نماید. ما در «وصیت ساز» تمامی عناصر فوق و بسیاری موارد دیگر را در کنار هم برای شما به رایگان قرار داده ایم تا بتوانید به بهترین شکل در قدم های کوتاه و ساده، سر فرصت و حوصله وصیت نامه ای جامع و قانونی نگارش نمایید.

تبلیغات و آگهی ها


«شجره ساز» نام اولین و تنها سرویس فارسی زبان برای ساخت شجره نامه های برخط برای ایرانیان است. شما در وب سایت و اپلیکیشن موبایل «شجره ساز» میتوانید به ر...

تبلیغ کسب و کار شما در مکان صحیح، اثری بسیار در موفقیت فعالیت شما دارد. شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید. تبلیغ در «و...

شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.