لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا تنظیم وصیت نامه آنلاین و رایگان خود فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید

قوانین وصیت نامه در روسیه
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/04/28، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 03:59 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


همانند سایر کشورها، تدوین وصیت نامه ها در روسیه از دارایی های شما محافظت می کنند و اطمینان حاصل می کند که درخواست های شما به مورد اجرا گذاشته شوند. 


ارث و وصیت نامه در روسیه

طبق اطلاعات رسمی، در سال 2019 تقریباً 533200 وصیت نامه در روسیه ثبت شده است. وصیت نامه های خارجی در صورت مطابقت با استانداردها و قوانین ملی در روسیه مورد تایید خواهند بود. با این حال، وراث شما برای ترجمه وصیت نامه باید هزینه پرداخت کنند و حتی قبل از ادامه کار ممکن است مجبور شوند منتظر تصمیم دادگاه بمانند. به همین دلیل، تنظیم یک وصیت نامه روسی کمک زیادی به تسهیل امور برای وراث شما خواهد کرد.
 همین حالا در «وصیت ساز» عضو شوید و وصیت نامه خود را آنلاین و رایگان تنظیم کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

ما در این نوشتار به بررسی کلی قوانین ارث و وراثت و وصیت نامه ها در روسیه می پردازیم.

املاک و وصیت نامه ها در روسیه

معمولاً به شهروندان کنفدراسیون روسیه توصیه می شود که یک وصیت نامه روسی را تدوین کنند. بدون چنین سندی، اموال شما مطابق با قوانین ارث و وراثت تقسیم می شود.

تنظیم وصیت نامه روسی نسبتاً ساده و سرراست است. تنها نکته کلیدی آن است که این وصیت نامه می بایست به صورت محضری ثبت شود.

به طور کلی توصیه می شود یک وکیل متخصص در زمینه حقوق وراثت استخدام کنید تا بتوانید دارایی های خود را در روسیه مشخص و سهم وراث را تعیین کنید. املاک شما شامل هر دو اموال منقول و غیر منقول، مانند املاک و مستغلات در روسیه و سایر نقاط جهان، حساب های بانکی، اعتبارات، حقوق بازنشستگی روسی و موارد دیگر است.


قانون ارث در روسیه

اگر شهروندی در روسیه بدون وصیت نامه فوت کند، املاک او مطابق با قوانین ارث تقسیم می شود. این موارد شامل کلیه اتباع، ساکنان و همچنین افراد غیر مقیم دارای املاک در داخل کنفدراسیون روسیه می شود.

قوانین ارث و وراثت در مورد همسر متوفی، فرزندان، والدین و افراد تحت تکفل اعمال می شود. این قوانین همچنین مالکیت مشترک زناشویی را به عنوان معیار در نظر گرفته است. بنا بر این قاعده، همسر در قید حیات به طور خودکار نیمی از کل دارایی ها را هنگام مرگ موصی تصاحب می کند.


وصیت نامه در روسیه

یک کارمند اسناد رسمی می تواند گواهی ارث را مطابق با قوانین روسیه به سرعت صادر کند به شرطی که هیچ مورد اختلافی وجود نداشته باشد.

وقتی وارث قانونی وجود نداشته باشد، املاک به دولت روسیه می رسد.

قانون ارث در مورد حقوق بازنشستگی در روسیه

اگر متوفی حقوق بازنشستگی روسیه را دریافت می کرده است، ممکن است برخی از اعضای خانواده حق مطالبه مستمری بازمانده را داشته باشند. 

وصیت در روسیه

مهاجران الزاما نیازی به وصیت نامه محلی در روسیه ندارند، اگرچه انجام چنین کاری توصیه می شود. 

قابل ذکر است که وصیت نامه های روسی مخصوصاً برای مهاجران مربوطه که نمی خواهند دارایی آنها طبق قوانین محلی روسیه تقسیم شود، بسیار مهم است. بنابراین اگر می خواهید که اموال شما طبق قوانین ارث روسی تقسیم نشود، یک وصیت نامه روسی ثبت نکنید! قانون ارث در روسیه، تدوین همزمان دو وصیت نامه را مجاز می داند - وصیت نامه روسی و وصیت نامه کشور محل زندگی شما - به شرطی که یکی از وصیت نامه ها تصادفاً دیگری را باطل یا نفی نکند. اگر قصد چنین اقدامی را دارید بهتر است با یک وکیل مشاوره کنید.

انواع وصیت نامه های روسی

وصیت نامه های استاندارد: در این نوع وصیت نامه، موصی با راهنمایی یک دفتر اسناد رسمی روسی چنین نوع وصیت نامه ای را تنظیم می کند. سپس سردفتر، وصیت نامه را ثبت می کند. وصیت نامه محضری می تواند به صورت دست نویس باشد یا تایپ شود.

وصیت های سری: موصی این وصیت نامه را به صورت سری و خصوصی تنظیم و امضا می کند و سپس آن را در حضور شاهدان به محضر می دهد. رویه های مشخصی در مورد اعتبار وصیت نامه های سری وجود دارد.

به دنبال مرگ موصی ، یک کارمند دفتر اسناد رسمی، وصیت نامه را در مقابل دو شاهد باز می کند. 

روسیه در شرایط فوق العاده وصیت نامه های اضطراری را مجاز می داند. به عنوان مثال زمانی که موصی در یک وضعیت تهدید کننده زندگی است و ممکن است برای وصیت از طریق روش های معمول زنده نماند. وصایای از این دست در برابر دو شاهد به صورت دست نویس تدوین و امضا می شوند. اگر موصی از وضعیت تهدید کننده حیات جان سالم به در ببرد، وصیت نامه ظرف یک ماه از پایان وضعیت به طور خودکار باطل می شود.


لغو و یا تغییر وصیت نامه در روسیه

موصی می تواند در هر زمان خواسته های موجود در وصیت نامه روسی را لغو یا تغییر دهند. او می تواند این کار را از طریق تدوین یک وصیت نامه جدید یا از بین بردن وصیت نامه فعلی انجام دهد.


نحوه نوشتن وصیت نامه در روسیه

ایجاد وصیت نامه در روسیه دارای یک روند مشخص است که شامل موارد زیر می شود:

 • وصیت نامه ها در روسیه توسط موصی تدوین می شوند و باید امضا شده و تاریخ و مکان را در آن ها ذکر کرد.
 • شاهدان در وصیت نامه های روسیه نمی توانند شامل دفاترداران اسناد رسمی، ذینفعان، افراد زیر سن قانونی، افراد بی سواد یا کسی باشند که توانایی درک ماهیت این رویداد را نداشته باشد.
 • عدم وجود شاهد برای وصیت نامه آن را باطل و بی اعتبار می کند.

وصیت نامه محضری

این وصیت نامه ها را می توان به صورت دست نویس یا تایپ کرده تدوین کرد و یا می توان توسط سردفتری که به دستور موصی عمل می کند، تایپ کرد.

 • اگر سردفتری وصیت نامه را بنویسد، موصی می بایست قبل از ثبت، آن را به دقت مطالعه و محتوای آن را تایید کند.
 • تحت هر شرایطی شاهدان می بایست وصیت نامه را امضا کنند.
 • پس از نوشتن و امضای وصیت نامه، سردفتر اسناد رسمی، وصیت نامه را در روسیه ثبت می کند.

وصیت نامه سری

وصیت نامه های سری در روسیه توسط موصی به صورت خصوصی تهیه می شود. آنها باید با دست نوشته و امضا شوند.

موصی وصیت نامه را در یک پاکت مهر و موم می کند و آن را در حضور دو شاهد به محضر می دهد. شاهدان پاکت نامه را امضا می کنند و سپس دفتر اسناد رسمی آن را در داخل پاکت دیگری قرار می دهد.

 • دفتر اسناد رسمی حاشیه پاکت را با تاریخ و مکان و مشخصات شخصی دو شاهد تکمیل می کند.
 • به دنبال مرگ موصی، یک کارمند دفتر اسناد رسمی، وصیت نامه را در مقابل دو شاهد باز می کند.


وصیت نامه های مشترک در روسیه

از سال 2019، امکان تدوین وصیت نامه مشترک برای زوج های متاهل در روسیه فراهم شده است.

تفاوت اصلی بین وصیت نامه های مشترک و شخصی در روسیه این است که همسران بسته به ترتیب مرگ می توانند وصیت خود را مشخص کنند. علاوه بر این، آنها ممکن است وراث خود را به طور جداگانه مشخص کنند. لغو وصیت نامه های مشترک در روسیه بسیار آسان است، 1) با طلاق 2) زمانی که یکی از همسران از وصیت خود برگردد.


رد دارایی و اعتراض به وصیت نامه در روسیه

وارثانی که در وصیت نامه های روسی نام آنها ذکر شده است می توانند ارث را بپذیرند یا رد کنند. 

پذیرش باید ظرف شش ماه پس از باز کردن پاکت وصیت نامه انجام شود، در غیر این صورت به معنای رد ارث خواهد بود.


شرایط اعتراض به وصیت نامه در روسیه

دادگاه های روسیه شرایط زیر را به عنوان دلایل اصلی اعتراض به وصیت نامه در نظر خواهند گرفت:

 • موصی هنگام تنظیم وصیت نامه کنترل اموال را نداشته باشد.
 • موصی در زمان تنظیم وصیت نامه از عواقب اقدامات خود آگاهی نداشته باشد.
 • موصی وصیت نامه را تحت فشار شامل فشار روانی، جسمی و مالی نوشته باشد.
 • ناتوانی ذهنی  در زمان امضای وصیت نامه.

ارث بی وارث در روسیه

اگر هیچ وارثی وجود نداشته باشد یا همه ذینفعان، آن را رد کنند همه، اموال به دولت روسیه منتقل می شود.


اجرای وصیت نامه در روسیه

قانون ارث در روسیه، موصی را ملزم به انتصاب وصی -شخصی که مسیول اجرای بندهای وصیت نامه است - نمی کند، اما موصیان می توانند در وصیت نامه روسی خود این شخص را انتخاب کنند. در صورتی که وصی مشخص نشده باشد، دفتر اسناد رسمی اجرای وصیت نامه را به عهده خواهد گرفت. وصی ها در روسیه دارای وظایفی هستند که توسط قانون مشخص شده اند، از جمله محافظت از املاک و اداره آن در جهت منافع وراث آن.

نکاتی در مورد برنامه ریزی املاک خود در روسیه

قوانین وراثت در روسیه کاملاً ساده و قابل فهم است. اما اگر دوست دارید دارایی خود را برای وراث باقی بگذارید، بهتر است در مورد تنظیم وصیت نامه و سایر امور  با یک وکیل متخصص مشورت کنید. به ویژه مهاجران باید در مورد دارایی های خارج از روسیه و چگونگی ارزش گزاری و تقسیم این دارایی ها با یک متخصص مشورت کنند.

تبلیغات و آگهی ها


شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.

شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.

حمایت از موجودات زنده جزیی از وظایف انسانی ما است ولی بسیاری از ما تنها به جنبه مادی آن توجه میکنیم. وب سایت «مای ملو» از آن دسته سرویس هایی است که از...