لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا تنظیم وصیت نامه آنلاین و رایگان خود فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید

وصیت نامه سیمین دانشور
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/05/26، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 05:06 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


سیمین دانشور (زاده 8 اردیبهشت 1300 در شیراز – درگذشته 18 اسفند 1390 در تهران در سن 90 سالگی) نویسنده و مترجم ایرانی بود. وی نخستین زن ایرانی بود که به صورتی حرفه ای در زبان فارسی داستان نوشت. مهم ترین اثر او رمان سووشون است که نثری ساده دارد و به 17 زبان ترجمه شده است. سووشون از جمله پرفروش ترین آثار ادبیات داستانی در ایران به شمار می رود. دانشور، همراهِ همسرش جلال آل احمد، عضو کانون نویسندگان ایران بود و در نخستین انتخابات (فروردین 1347) به عنوان رییس کانون نویسندگان ایران برگزیده شد.

سیمین دانشور - داستان نویس و مترجم - متولد هشتم اردیبهشت ماه سال 1300 در شیراز بود. در سال 1328، دکتری خود را در رشته ی ادبیات فارسی از دانشگاه تهران گرفت. یک سال بعد با جلال آل احمد ازدواج کرد و در سال 1331 برای مطالعه در رشته ی «زیبایی شناسی» در دانشگاه استنفورد، به آمریکا سفر کرد و دو سال بعد به ایران بازگشت. از جمله تالیف ها، ترجمه ها و همکاری های دانشور می توان به: «آتش خاموش» ( 1327)، «سرباز شکلاتی» برنارد شاو (1328)، «باغ آلبالو» و «دشمنان» از آنتوان چخوف (1331)، «بیاتریس» از شنیتسلر و «رمز موفق زیستن» از دیل کارنگی (1332)، «کمدی انسانی» ویلیام سارویان و «داغ ننگ» از ناتانیل هارتون (1334)، «شهری چون بهشت» (1340)، «سووشون» (1348)، «بنال وطن» از آلن پیتون (1351)، «به کی سلام کنم؟» (1359)، «غروب جلال» (1360)، «ماه عسل آفتابی» (داستان های ملل مختلف) (1362)، «جزیره ی سرگردانی» (1372)، «شناخت و تحسین هنر» (مجموعه ی مقالات) (1375)، «از پرنده های مهاجر بپرس» (1376) و «ساربان سرگردان» (1380).

سیمین دانشور پیش از درگذشتش، وصیت نامه ای را تنظیم کرده است که از سوی خانواده اش در اختیار عموم قرار گرفته.

سیمین دانشور

 همین حالا در «وصیت ساز» عضو شوید و وصیت نامه خود را آنلاین و رایگان تنظیم کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.


«به نام خدا»

7 مرداد 1385، وصیت نامه سیمین دانشور با وصایت خانم لیلی ریاحی


اینجانب سیمین دانشور فرزند دکتر محمدعلی ـ شماره شناسنامه 46625 ـ صادره از شیراز متولد 1300 در شیراز ـ فرزندخوانده و خواهرزاده ام، خانم لیلی ریاحی فرزند احمد ـ دارای شناسنامه شماره 768 صادره از اصفهان حوزه یک متولد سال 1327 را وصی خود قرار می دهم که پس از مرگم ترتیب قرارداد کتاب ها و ترجمه هایم و ترجمه های خارج از کشورم را به عهده بگیرد، و در عوض ثلث از کل اموالم را دریافت دارد.


الف - کتاب ها و یا ترجمه هایی که کرده ام و ناشرانم به قرار زیر است:

خانم ریاحی می تواند به اتکای این وصیت نامه قرارداد با ناشرانم را لغو یا تمدید نماید و وجوه حاصله از فروش کتاب ها را دریافت دارد.


نوشته ها یا تالیفات: 

 • شهری چون بهشت ـ سووشون ـ به کی سلام کنم؟ ـ جزیره سرگردانی ـ ساربان سرگردان (جلد دوم جزیره سرگردانی)
 • ترجمه: کمدی انسانی ـ داغ ننگ ـ بنال وطن
 • تالیف: شناخت و تحسین هنر
 • دشمنان ترجمه از چخوف نشر نگاه (مدیرعامل رییس دانا)
 • از پرنده های مهاجر بپرس (نشر قطره، مدیرعامل فیاضی)، باغ آلبالو (ترجمه از چخوف) ایضا نشر قطره
 • همراه آفتاب (نشر امیرکبیر که اینک در اختیار انتشارات دولتی است)
 • آتش خاموش ـ راز موفق زیستن ـ بیاتریس ـ ماه عسل آفتابی
  • کتاب های فوق قرارداد تازه ای پس از چاپ اول بسته نشده است.
  • نه کتاب فوق از انتشارات خوارزمی (مدیر عامل علیرضا حیدری) می باشد.

اموال:

 • پول نقد در بانک صادرات ایران ـ تجریش
 • 2- دو میلیون تومان سپرده ثابت در بانک ملی ایران شعبه تجریش توام با دفترچه ثبت حاصل از سپرده (مدارک در فایل خاکستری در کتابخانه موجود است)


وصیت نامه ی سیمین دانشور

لیلی خانم وصی من طبق این وصیت نامه و اختیاردار چاپ آثارم می تواند با وراث دیگر ثلث اثاث خانه و لباس هایم را مالک شود.


سیمین دانشور»


منبع: ایسنا [لینک]

تبلیغات و آگهی ها


شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.

انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» از پیشگامان دیجیتال در حوزه حمایت از حیوانات و طبیعت است. شما می توانید در این تشکل رایگان، حیوان خانگی خود ر...

حمایت از موجودات زنده جزیی از وظایف انسانی ما است ولی بسیاری از ما تنها به جنبه مادی آن توجه میکنیم. وب سایت «مای ملو» از آن دسته سرویس هایی است که از...