لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا تنظیم وصیت نامه آنلاین و رایگان خود فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید

شرایط بردن ارث از مهریه همسر
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/10/28، آخرین بروزرسانی: 1400/10/28 ساعت 12:41 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


عباس شیخ الاسلامی، حقوقدان، درباره قوانین مهریه در ایران توضیحاتی ارایه کرد.
عباس شیخ الاسلامی، حقوقدان گفت: اگر زنی فوت کرد خانواده او می توانند مهریه اش را بعنوان سهم الارث خود مطالبه کنند اما این کار به لحاظ اخلاقی کار صحیحی نیست و البته مرد هم از آن مهریه ارث می برد. اگر شوهر فوت کند، زن به لحاظ قانونی می تواند مهریه اش را اجرا بگذارد و این علاوه بر سهم الارثی است که به لحاظ قانونی می گیرد.

شرط ارث بردن از مهریه همسر


آیا مرتکبین فساد اخلاقی از مهریه محروم می شوند؟
شیخ الاسلامی در رابطه با اینکه مرتکبین فساد اخلاقی از مهریه محروم هستند یا خبر بیان کرد: در قوانین فعلی برای زنانی که مرتکب فساد یا جرایم مواد مخدر باشند محدودیتی در مطالبه مهریه وجود ندارد.

طبق گفته او در اسلام شروط ضمن عقد ظرفیت خوبی است که خیلی از آن استفاده نشده است؛ همانطور که خانم ها یک سری شروط ضمن عقد از آقایان می گیرند آنها هم باید بتوانند این شرط را بیاورند که اگر زن معتاد شد یا مرتکب فساد اخلاقی بود از نصف یا همه مهریه اش محروم شود، البته این جای فکر و بررسی بیشتر دارد. در حال حاضر همه شروط ضمن عقد برای خانم هاست.

ماجرای زنی که از 4 شوهر مهریه می گیرد، چیست؟
این حقوق دادن در رابطه با کاسبکاری زنان برای مهریه گفت: ماده 22 قانون حمایت از خانواده تعداد سکه را به عدد 110 محدود نکرده اما ضمانت اجرایی حبس برای این تعداد حذف شد که این موضوع هم نتوانست جلوی مشکلات را بگیرد. تورم باعث افزایش پرونده های مهریه و حبس مردان شد چراکه با افزایش روزافزون قیمت سکه توان پرداخت مردان کاهش یافت. موضوع کاسبکاری زنان برای مهریه آنقدر کم است که انگار وجود ندارد.

آیا محدود کردن مهریه به 14 سکه جایگاه قانونی و شرعی دارد؟
شیخ الاسلامی درباره محدود کردن مهریه افزود: با زندانی شدن مردان بخاطر مهریه کاملا مخالفم، ما حق نداریم فردی را به خاطر بدهی و مسایل مالی مثل مهریه و چک حبس کنیم. باید ضمانت اجرایی های دیگری غیر از حبس مانند ممنوع الخروج و ممنوع المعامله کردن برای مردان بدهکار مهریه در نظر گرفت. حبس بخاطر مسایل مالی، شرعی و عرفی نیست و خلاف موازین حقوق بشر است. محدود کردن قانونی رقم مهریه خلاف شرع و عقل است.

منبع این مطلب: خبرفوری [لینک]
تبلیغات و آگهی ها


شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.

تبلیغ کسب و کار شما در مکان صحیح، اثری بسیار در موفقیت فعالیت شما دارد. شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید. تبلیغ در «و...

حمایت از موجودات زنده جزیی از وظایف انسانی ما است ولی بسیاری از ما تنها به جنبه مادی آن توجه میکنیم. وب سایت «مای ملو» از آن دسته سرویس هایی است که از...