لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا تنظیم وصیت نامه آنلاین و رایگان خود فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید

تنظیم وصیت نامه در ایتالیا
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/11/02، آخرین بروزرسانی: 1400/11/02 ساعت 11:53 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


Buy Italy Flags from £3.90 | Italian Flags for sale at Flag and Bunting  Store

بر اساس قانون در ایتالیا، هر شخصی می تواند تکلیف اموال و دارایی های خود را توسط وصیت نامه ای برای وراث مشخص کند و یا اجازه بدهد که قانون در مورد اموال او تصمیم بگیرد.
زمانی که شخصی بدون وصیت نامه معتبر از دنیا برود، قانون تعیین خواهد کرد که چه کسی و چه مقدار ارث ببرد. هنگامی که شخصی قبل از مرگ وصیت نامه ای تنظیم کرده باشد، قانون آن را ضمانت اجرایی می کند و مجموعه ای از تشریفات را ارایه می دهد که باید رعایت شود و در برخی موارد مالیات هایی که باید پرداخت شوند.

در اجرای وصیت نامه اشخاصی که در ایتالیا اقامت دارد، قانون ایتالیا همچنین تضمین می کند که اعضای خانواده متوفی از حداقل سهم قانونی خود از دارایی که طبق قوانین عمومی به آنها تعلق می گیرد، محروم نمی شوند.  در صورتی که وصیت نامه ای قانون حداقل سهم را نقض کند، ممکن است ابطال و یا دعوا به دادگاه ارجاع شود.

1) وصیت نامه ایتالیایی 
طبق قوانین ایتالیا سه روش مختلف برای تنظیم وصیت نامه معتبر وجود دارد:
الف) وصیت نامه دست نویس. این سندی است که شخصاً توسط متوفی  با دست نوشته شده و دارای تاریخ و امضا است. در این مورد نه نیازی به شهود است، نه شرط تصدیق. این می تواند یک نامه یا سند بسیار ساده باشد. این سند می تواند به هر شکلی باشد، مثلا بر روی هر کاغذ یا به صورت تایپ شده. اگرچه این یک سند ساده است، اما توصیه می شود که توسط یک وکیل بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که با تمام الزامات قانونی و رسمی مطابقت دارد.
ب) وصیت نامه رسمی: این سندی است که توسط یک سردفتر ایتالیایی بر اساس دستور موصی تهیه می شود و توسط سردفتر قرایت می شود تا اطمینان حاصل شود که با خواسته های موصی مطابقت دارد و در حضور موصی به امضای او می رسد و در نهایت با حضور شهود ثبت می شود. این سند رسمی این اطمینان را ایجاد می کند که وصیت نامه از بین نمی رود و یا نادیده گرفته نمی شود، شرط این سندیت هزینه (هزینه های اسناد رسمی) است و اینکه محتویات آن بلافاصله در اختیار اشخاص ثالث (شاهدان) قرار می گیرد، که ممکن است آن را محرمانه نگه ندارند.
ج) وصیت نامه مخفی:  این وصیت نامه ای است که توسط موصی نوشته شده و در یک پاکت مهر و موم شده قرار داده شده و سپس به یک دفتر اسناد رسمی ایتالیایی تحویل داده می شود. در این مورد هزینه های دفتر اسناد رسمی کاهش می یابد، مفاد وصیت نامه تا پس از فوت موصی، که پاکت مهر و موم شده باز می شود، مخفی می ماند.

شما نباید تصور کنید که اگر وصیت نامه ایتالیایی تهیه کنید، همیشه پذیرفته و اجرا می شود، زیرا قواعد ریزی در قوانین ایتالیا وجود دارد که شکل قانونی مورد قبول مقامات ایتالیایی را تشکیل می دهد. اگر ملکی در ایتالیا دارید و مایل به تنظیم وصیت نامه معتبر هستید، همیشه باید با یک وکیل واجد شرایط مشورت کنید.

در برخی موارد، وصیت نامه های خارجی طبق قوانین ایتالیا به رسمیت شناخته و اجرا می شوند. با این حال این یک موضوع پیچیده است. در مواردی که شخصی دارای ملک در ایتالیا است و مایل به تنظیم وصیت نامه خارجی است (مثلاً مایل به تنظیم وصیت نامه مطابق با قوانین انگلیس است)، توصیه می شود که موضوع هم توسط یک وکیل ایتالیایی و هم یک وکیل در حوزه قضایی خارجی بررسی شود.
یکی از مشکلات وصیت نامه تحت قوانین ایتالیا این است که قانون مقرر می دارد که اعضای خانواده از حق حداقل سهام قانونی برخوردار شوند. بنابراین، مسیله صرفاً شکل و تشریفات تنظیم وصیت نامه نیست، بلکه مسیله اطمینان از رعایت حداقل سهامی است که توسط قانون به ذینفعان مختلف اعطا شده است. این یک موضوع حقوقی مهم در ایتالیا است.

با اینکه قوانین مربوط به حداقل سهام قانونی ممکن است در برخی موارد بسیار نادر اعمال نشود. به طور کلی اقوام زیر از حداقل سهام قانونی برخوردار خواهند بود:
  • فقط یک فرزند و بدون همسر: به فرزند 1/2 املاک
  • دو یا چند فرزند اما بدون همسر: به فرزندان به سهم مساوی در مجموع 2/3 از دارایی
  • دارای والد اما بدون همسر و بدون فرزند: 1/3 از املاک
  • فقط یک همسر زنده: به همسر بازمانده 1/2 املاک
  • یک همسر و یک فرزند بازمانده: به همسر بازمانده 1/3 از دارایی و به فرزند 1/3 از دارایی
  • همسر و فرزندان بازمانده: به همسر 1/4 ترکه به فرزندان به سهم مساوی در مجموع 1/2 از دارایی 
در صورت نقض این قوانین حداقل سهم، ذینفعی که از ارث محروم شده یا کمتر از حداقل سهم قانونی خود از دارایی دریافت می کند، می تواند به وصیت نامه اعتراض کرده و برای سهم قانونی خود به دادگاه های ایتالیا مراجعه کند. مقررات مندرج در وصیت نامه هر چه باشد، دادگاه های ایتالیا پس کسر حداقل سهم ها، بقیه دارایی را طبق وصیت نامه تقسیم می کند.

3) مالیات بر ارث ایتالیایی
مالیات بر ارث و هدیه ایتالیایی برای تمامی متوفی های پس از اکتبر 2006 اعمال می شود. این مالیات به کل املاک متوفی در زمان مرگ در ایتالیا اعمال می شود. هر گونه هدیه یا هدایایی که متوفی در زمان حیات خود به ورثه / ذینفعان مستحق دارایی وی می دهد به منظور محاسبه مالیات قابل پرداخت به ارزش واقعی دارایی اضافه می شود. همچنین کلیه اموال، اجناس و اموال فروخته شده توسط متوفی در 6 ماه آخر عمر به جز هزینه های پزشکی، نگهداری و تدفین، مشمول دارایی و مشمول مالیات می باشد. این مالیات می بایست توسط ذینفعان ایتالیایی (یا وراث به طور کلی) پرداخت شود. 
 همانطور که می بینید قوانین ارث و وراثت در ایتالیا پیچیدگی زیادی دارد و بسیاری موارد در آن در نظر گرفته شده است. بنابراین پیش از تنظیم وصیت نامه خود با یک وکیل معتبر ایتالیایی مشورت و وصیت نامه خود را برای مطابقت با قوانین ایتالیا بررسی کنید.
تبلیغات و آگهی ها


«شجره ساز» نام اولین و تنها سرویس فارسی زبان برای ساخت شجره نامه های برخط برای ایرانیان است. شما در وب سایت و اپلیکیشن موبایل «شجره ساز» میتوانید به ر...

انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» از پیشگامان دیجیتال در حوزه حمایت از حیوانات و طبیعت است. شما می توانید در این تشکل رایگان، حیوان خانگی خود ر...

تبلیغ کسب و کار شما در مکان صحیح، اثری بسیار در موفقیت فعالیت شما دارد. شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید. تبلیغ در «و...