لطفا صبر کنید ...

تعیین دستمزد وصی در وصیت نامه
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1399/10/24 ، آخرین بروزرسانی: 1400/03/31
پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم   


موصی میتواند برای وصی حق الزحمه هی را معین کند و چنانچه در وصیتنامه حق الزحمه ای معین نشده باشد وصی مستحق اجرت خواهد بود. با توجه به کارهایی که انجام داده است و مقدار مشغولیتی که از امر وصایت برای او حاصل شده است و با توجه به حجم اموالی که اداره میکند و این اجرت را میتواند از اموالی که اداره میکند.

حق الزحمه وصی در وصیت عهدی

موصی میتواند برای وصی حق الزحمه ای را معین کند و چنانچه در وصیتنامه حق الزحمه ها معین نشده باشد وصی مستحق اجرت خواهد بود. با توجه به کاری که انجام داده است و مقدار مشغولیتی که از امر وصایت برای او حاصل شده است و با توجه به حجم اموالی که اداره میکند و این اجرت را میتواند از اموالی که اداره میکند بردارد.

ناظر کیست؟

موصی میتواند برای نظارت بر عمل وصی یک نفر را معین کند که به او ناظر گفته میشود و ناظر بایستی در اعمال وصی نظارت کند تا کلیه اعمال طبق وصیت انجام شود.ناظر با توجه به حدود اختیاراتش به دو نوع تقسییم میشود:


الف) ناظراطلاعی: او کسی است که در اعمال وصی نظارت میکند تا در حدود وصیت عمل شود. چنانچه متوجه شود وصی برخلاف وصیت عمل میکند میتواند به وصی اعتراض کند. اگر وصی تسلیم نشد و همچنان برخلاف وصیت عمل نمود ناظر میتواند به دادگاه شکایت کند و درخواست برکناری (انعزال) او را کند.

ب) ناظر استصوابی: به کسی گفته میشود که وصی باید کلیه کارها را با مشورت او انجام دهد. بنابراین قبل ازاینکه وصی اقدام به عملی کند باید با او مشورت و موافقت را کسب کند. ولی پس ازاینکه ناظر موافقت با انجام آن عمل کرد وصی میتواند مستقلا امر مورد وصایت را انجام دهد و ناظر در مرحلهی اجرا حق دخالت ندارد.

مرجع: وب سایت بنیاد وکلا [لینک]

تبلیغات و آگهی ها


وب سایت «مای ملو» از پیشگامان دیجیتال در حوزه حمایت از حیوانات است. شما می توانید در این وب سایت حیوان خانگی خود را ثبت و برای حیوان خانگی خود به رایگ...

شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.

شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.