لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا تنظیم وصیت نامه آنلاین و رایگان خود فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید

مراحل تقسیم ارث چیست؟
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1399/11/13، آخرین بروزرسانی: 1400/08/17 ساعت 01:01 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


همانطور که می دانیم ارث به معنی انتقال قهری تمام اموال و دارایی های فرد فوت شده به کسانی است که از او ارث می برند که هم شامل جنبه مادی و هم جنبه معنوی است. در این مقاله در مورد مراحل تقسیم ارث و وکیل انحصار وراثت با شما صحبت خواهیم کرد. تا پایان مقاله همراه ما باشید. برای  اینکه مراحل تقسیم ارث را بشناسیم، ابتدا بهتر است با طبقات ارث آشنا شویم.


طبقات تقسیم ارث

افراد در سه طبقه از ارث بهره مند می شوند. این طبقات با توجه به نسبتی که با متوفی دارند دسته بندی شده است.

 طبقه اول

والدین، فرزندان و فرزندان فرزندان
 همین حالا در «وصیت ساز» عضو شوید و وصیت نامه خود را آنلاین و رایگان تنظیم کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

طبقه دوم

 اجداد، خواهر، برادر و فرزندان آنها

طبقه سوم

خواهران، برادران، پدر و مادر و فرزندان آنها

نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که با وجود هر طبقه، طبقه دیگر ارث نمی برند. مثلا با وجود طبقه اول، طبقه دوم ارث نمی برند و اگر طبقه دوم زنده باشند، طبقه سوم از ارث محروم  هستند.

اگر هیچ کدام از طبقات ارث وجود نداشته  باشد، تمام اموال متوفی به دادگاه ارجاع داده می شود.

تقسیم ارث چگونه انجام می گیرد؟

تقسیم ارث همانطور که گفتیم به طبقات مختلف و سه گانه ارث می رسد، ولی مواردی وجود دارد که موجب محرومیت از ارث می شود مانند:

1. قتل

اگر شخصی کسی را که از او ارث می برد به قتل برساند از ارث او محروم خواهد شد.

2. کفر

اگر ورثه و موروث مذاهب متفاوتی داشته باشند، اموال متوفی به این ورثه منتقل نمی شود و اموال به نفع بیت المال ضبط خواهد شد.

یکی از اقدامات مهم پس از مرگ فرد تقسیم اموال او بین وراث است که به این عمل تقسیم ارث یا تقسیم ترکه گفته می شود. تقسیم ارث قوانین و شرایط خاص خود را دارد اما در اولین قدم باید بدانید که بهتر است به دنبال گواهی انحصار وراثت باشید که این کار توسط وکیل انحصار وراثت صورت می گیرد.

 تقسیم ارث میان دختر و پسر چگونه است؟

همان طور که می دانیم دختر و پسر در طبقه اول از طبقات سه گانه ارث هستند. برای تقسیم ارث بین دختر و پسر چند حالت وجود دارد، ولی قاعده کلی این است که  اگر متوفی هم دختر و هم پسر داشته باشد، دو سوم ارث به پسر و یک سوم آن به دختر می رسد.

نوشتن و تنظیم وصیت نامه

نوشتن وصیت نامه یک فرهنگ است که از نسلی به نسل دیگر انتقال پیدا کرده. شاید ظاهر وصیت نامه نویسی غمناک باشد، اما محاسن بسیار زیادی به دنبال خواهد داشت. وصیت نامه می تواند به صورت کتبی و یا شفاهی و زبانی نوشته شده باشد.

در کل نوشتن وصیت نامه امری اجباری نیست، ولی هر شخص می تواند با توجه به اموال و دارایی های خود و  امور و دیونی که بر گردن اوست، وصیت نامه تنظیم کند. هر فرد ممکن است در طول حیات خود، چندین بار وصیت نامه را تغییر دهد ولی ملاک برای قانون آخرین وصیت نامه متوفی می باشد.

در وصیت نامه همچنین مطالبات شخص نیز باید ذکر شود تا پس از مرگ به آنها رسیدگی شود.

درست است که تنظیم وصیت ­نامه امری اختیاری است و هیچ­کس را نمی ­توان وادار به این کار کرد؛ اما اگر شخصی اصرار بر نوشتن وصیت­ نامه داشت، باید قوانین آن را نیز رعایت کند.

انواع وصیت نامه کدامند؟

1. وصیت نامه خود نوشت

همانگونه که از اسمش پیداست به وصیت نامه ای می گویند که به دست فرد وصیت کننده نوشته می شود و در آن تاریخ، روز، ماه و سال مشخص است. در پایان نیز خود وصیت کننده آن را امضا کرده است. در این وصیت نامه ها اگر ورثه مشکل یا اعتراضی نسبت به آن داشته باشند باید به دادگاه مراجعه کنند.

2. وصیت نامه سری

نوع دیگری از وصیت نامه به سری معروف است و به وصیت نامه ای گفته می شود که ممکن است با خط خود وصیت کننده یا شخص دیگری نوشته شده باشد؛ ولی در نهایت باید به امضای فرد وصیت کننده برسد.

وقتی اینگونه وصیت نامه ها تنظیم شدند، معمولاً به صورت امانت به دفترخانه اسناد رسمی یا اداره ثبت اسناد سپرده می شوند.

نکته: افرادی که بی سواد، اجازه ی تنظیم وصیت نامه ی سری را ندارند.

برای تنظیم وصیت نامه بهتر است چند نفر را به عنوان شاهد انتخاب کنیم و وصیت نامه را در یکی از دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسانیم.

 گواهی  انحصار وراثت چیست؟

 گواهی انحصار وراثت آگهی قانونی است که در آن وراث مشخص می شوند و نسبت آنان با متوفی همچنین میزان سهم الارث ایشان از ماترک متوفی معین می شود.

کسانی می توانند درخواست انحصار وراثت کنند که جزء  وراث بوده و ثابت کنند در ماترک متوفی ذی نفع  می باشند. مرجعی که گواهی انحصار وراثت را صادر می کند، شورای حل اختلاف آخرین اقامتگاه قانونی متوفی است.

انوع انحصار وراثت کدامند؟

انحصار وراثت را می توان به انواع زیر تقسیم کرد:

1. گواهی انحصار وراثت محدود

طبق بخشنامه 07/07/99 وزارت دادگستری این گواهی برای افرادی صادر می شود که اموال آنها کمتر از 500 میلیون ریال باشد.

2. گواهی انحصار وراثت نامحدود

این گواهی زمانی صادر می شود که اموال متوفی بیشتر از 500 میلیون ریال باشد.

تفاوت بین گواهی انحصار وراثت محدود و نامحدود در مراحل و تشریفات صادر شدن آن است. در انحصار وراثت نامحدود شورای حل اختلاف باید اسامی ورثه و میزان سهم الارث آنها را در یک نوبت آگهی روزنامه منتشر کند. حداقل یک ماه بعد از انتشار این آگهی گواهی، انحصار وراثت صادر می شود.

وظایف وکیل انحصار وراثت

وکیل انحصار وراثت در واقع شخصی است که با آگاهی کامل از قوانین امور حسبی راه ها و مراحل ساده تری را برای صدور گواهی انحصار وراثت طی می کند. وکیل انحصار وراثت می تواند تمام امور مربوط به تقسیم ترکه و امور مربوط به میزان اموال متوفی را بررسی کرده و در نهایت گواهی انحصار وراثت را برای تقسیم ترکه صادر کند. وکیل انحصار وراثت، کلیه مسایل پیش آمده بین ورثه را به طور کامل بررسی کرده و در اسرع وقت نسبت به رفع نواقص و مشکلات اقدام می کند. 

در طول انحصار وراثت اگر بین وراث اختلاف یا مشکلی پیش بیاید، این اختلاف باید توسط مشاور یا وکیل انحصار وراثت برطرف شود.

در این مقاله در مورد مراحل تقسیم ارث و گواهی انحصار وراثت با شما دوستان صحبت کردیم. امیدواریم که از آن بهره کافی برده باشید.

تبلیغات و آگهی ها


انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» از پیشگامان دیجیتال در حوزه حمایت از حیوانات و طبیعت است. شما می توانید در این تشکل رایگان، حیوان خانگی خود ر...

تبلیغ کسب و کار شما در مکان صحیح، اثری بسیار در موفقیت فعالیت شما دارد. شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید. تبلیغ در «و...

شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.