لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا تنظیم وصیت نامه آنلاین و رایگان خود فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید

نحوه پیگیری وصیت نامه گم یا مفقود شده
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1399/12/04، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 08:50 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


پیش از هرگونه توضیحی در خصوص وصیت نامه ، به مفقودی وصیت نامه و مقررات مشخصی برای دادن آگهی مفقودی وصیت نامه می پردازیم. تنها با اعلام رسمی گم شدن وصیت نامه است که می توان از سوء استفاده از وصیت نامه جلوگیری کرد. در این مقاله به اقدامات واجبی می پردازیم که پس از گم شدن وصیت نامه باید به سرعت آنها را انجام دهید. وصیت نامه سندی است که افراد به واسطه آن، مسیولیت و وضعیت اموال و دارایی های خود را پس از مرگ مشخص می سازند. در فرهنگ ایرانیان عمل کردن به وصیت نامه و محترم شمردن آن از جایگاه ویژه ای برخوردار است. توجه به وصیت نامه و نظارت بر رعایت دقیق آن در قانون جمهوری اسلامی ایران نیز تصریح شده است.


 اعلام مفقودی وصیت نامه

به طور کلی، سه نوع وصیت نامه داریم که در صورت گم شدن هر کدام از آنها، باید سریعاً برای اعلام مفقودی وصیت نامه اقدام کرد. این سه نوع به شرح زیر هستند:
 همین حالا در «وصیت ساز» عضو شوید و وصیت نامه خود را آنلاین و رایگان تنظیم کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

وصیت نامه خودنوشت

وصیتی است که تماماً با خط خود فرد نوشته شده باشد. برای داشتن اعتبار قانونی، حتماً باید قابل اثبات باشد که متن با دست خط خود فرد نوشته شده است. همچنین در این نوع وصیت نامه امکان دادن وکالت به دیگران وجود ندارد. ذکر تاریخ کامل نیز الزامی است. اعلام مفقودی وصیت نامه خودنوشت فقط زمانی ممکن است که این سند در حضور یک مامور ثبت شده باشد و بتوان آن را رسمی تلقی کرد.

وصیت نامه سری

وصیت نامه ای است که ممکن است به خط هر کسی نوشته شده باشد اما امضای فرد وصیت کننده (موصی) را دارد. طبق قانون، این سند باید حتماً به اداره ثبت برده شده و در آنجا به امانت باشد. وزارت دادگستری آیین نامه وصیت نامه سری را تنظیم کرده است. بنابراین در صورت گم شدن آن باید حتماً مفقودی وصیت نامه را به طور رسمی اعلام کرد.

وصیت نامه رسمی

مهم ترین و رایج ترین نوع وصیت نامه است. این سند در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود و به دلیل ثبت شدن قانونی آن، امکان مفقود شدن یا از بین برده شدن آن وجود ندارد. همچنین حتی اگر شخص سواد نداشته باشد نیز می تواند در حضور دو شاهد، وصیت نامه شفاهی رسمی تنظیم کند. طی شدن تشریفات قانونی ثبت در این موارد الزامی بسیار اهمیت دارد. در صورت مفقود شدن وصیت نامه رسمی، چاپ آگهی مفقودی وصیت نامه نیز الزامی است.

آگهی مفقودی وصیت نامه

اولین اقدامی که بعد از گم شدن وصیت نامه باید انجام دهید، چاپ آگهی مفقودی وصیت نامه در روزنامه کثیرالانتشار است. این اقدام شما علاوه بر اینکه جلوی سودجویی های احتمالی را می گیرد، برای مراجعه به دادگاه الزامی است. برای درج آگهی مفقودی وصیت نامه کافی است یک نوبت آگهی مبنی بر گم شدن وصیت نامه را به یک روزنامه کثیرالانتشار یا محلی بدهید.

گفتنی است که در صورت دزدیده شدن وصیت نامه، مراجعه به کلانتری الزامی است و فقط دادن آگهی کافی نخواهد بود. به یاد داشته باشید که متن آگهی مفقودی وصیت نامه باید شامل مشخصات کامل وصیت کننده (موصی) باشد. همچنین میتوانید با مراجعه به سایت پست یافته و جستجوی مدارک پیدا شده از پیدا شدن وصیت نامه خود اطمینان پیدا کنید.

مدارک لازم برای ثبت آگهی مفقودی وصیت نامه

ثبت آگهی مفقودی وصیت نامه با ارایه مدارک کامل شناسایی فرد درخواست دهنده و متوفی مقدور خواهد بود. طبق قانون، پس از فوت افراد، شناسنامه آنها در اداره ثبت احوال باطل می شود و سپس گواهی فوت صادر می گردد. بنابراین ارایه این مدرک نیز الزامی است.

هزینه چاپ آگهی مفقودی وصیت نامه

هزینه آگهی مفقودی سند خودرو بسته به تعرفه آن روزنامه متغیر است. باید توجه داشت که هیچ هزینه اضافه ای برای انتشار آگهی مفقودی وصیت نامه نباید از شما گرفته شود.

آگهی وصیت نامه برای صدور گواهی انحصار وراثت

صادر شدن گواهی انحصار وراثت مستلزم طی رویه قانونی آن است. مهم ترین گام در این مسیر، انتشار آگهی است. قاضی پرونده در این موارد پس از بررسی مدارک و اسناد، دستور چاپ یک نوبت آگهی را در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار می دهد. اگر تا یک ماه بعد، کسی اعتراضی به آن نکند و یا ادعایی را در این زمینه مطرح نکند، دوباره دادگاه تشکیل جلسه می دهد. در واقع گواهی انحصار وراثت حداقل یک ماه بعد از درج آگهی رسمی صادر می شود.

در شرایطی که متوفی در روستا یا مناطق غیرشهری ساکن بوده است، آگهی وصیت نامه باید در آن محل اعلام عمومی شود. معمولاً این کار از طریق شوراهای محلی و با اعلام عمومی در معابر عمومی یا الصاق آگهی در مکان های متعدد انجام می گیرد. گفتنی است که اگر ماترک متوفی کمتر از سی میلیون ریال در سال 1399 بوده باشد، نیازی به آگهی نیست. در این موارد، شورای حل اختلاف با دعوت از ورثه و تشکیل جلسه فوق العاده به مسیله رسیدگی می کند.


منبع: سامانه فوری ثبت [لینک]

تبلیغات و آگهی ها


«شجره ساز» نام اولین و تنها سرویس فارسی زبان برای ساخت شجره نامه های برخط برای ایرانیان است. شما در وب سایت و اپلیکیشن موبایل «شجره ساز» میتوانید به ر...

حمایت از موجودات زنده جزیی از وظایف انسانی ما است ولی بسیاری از ما تنها به جنبه مادی آن توجه میکنیم. وب سایت «مای ملو» از آن دسته سرویس هایی است که از...

انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» از پیشگامان دیجیتال در حوزه حمایت از حیوانات و طبیعت است. شما می توانید در این تشکل رایگان، حیوان خانگی خود ر...