لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا تنظیم وصیت نامه آنلاین و رایگان خود فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید

وصیت نامه قانونی و رسمی چه ویژگی هایی دارد؟
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1399/12/10، آخرین بروزرسانی: 1400/08/18 ساعت 12:19 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


یکی از مواردی که درهمه ادیان الهی به آن سفارش شده است، نوشتن وصیت نامه است؛

 به ویژه مسلمانان معتقد هستند که در زمان حیات خود، باید تکلیف هر آنچه که اراده تحقق و انجام آن را بعد از مرگ دارند، معین کنند تا بعد از فوت، به طور مستقیم یا با واسطه به آن جامه عمل بپوشانند.

برای تنظیم وصیت نامه قانونی باید به این نکته توجه کرد که وصیت نامه را باید رسمی نوشت؛ چرا که این اقدام از آمار پرونده های قضایی می کاهد. با نگاهی به آمار پرونده های قضایی در دادگاه ها و دادگستری ها، 

با درصد بالایی از پرونده ها مواجه خواهیم بود که به دعواهایی از قبیل ارث یا عدم پذیرش وصیت نامه عادی متوفی یا وصیت نامه ناقص مربوط است. 
 همین حالا در «وصیت ساز» عضو شوید و وصیت نامه خود را آنلاین و رایگان تنظیم کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

وکالت حقوقی برای  وصیت باعث میشود وصیت نامه قانونی و رسمی و مصون از تعرض باشد ، این نوع وصیت نامه نیازی به مراحل اثباتی نخواهد داشت و انواع گواهی حصر وراثت مانند سایراسناد رسمی لازم الاجرا است.

تنظیم وصیت نامه قانونی صرفا به تملیک مال خلاصه نمی شود

 وصیت نامه فقط به تملیک مال خلاصه نمی شود، ما مسلمانان معتقدیم که وصیت نامه تدبیر همه امور بعد از مرگ است. کارهایی مانند نماز، روزه، انجام امور خیر یا عام المنفعه، کمک به ایتام و تادیه وجوهات شرعی که اراده موصی (صاحب وصیت نامه) بر آن است که بعد از مرگ وی باید صورت گیرد، می تواند در تنظیم وصیت نامه قانونی قید شود. 

همچنین موصی می تواند وصیت کند که فردی ضمن رسیدگی به همه اموال و دارایی هایش، دیون و مطالباتش را  به صورت قانونی سر و سامان داده و آنها را وصول یا تادیه کند.

انواع وصیت نامه قانونی

الف)وصیت تملیکی : عبارت است اینکه کسی عین یا منفعتی را از مال خود برای زمان بعد از فوتش به دیگری مجانا تملیک کند. با این نوع وصیت، شخص می تواند تا حدودی تکلیف اموال خود را، معین کند مانند صرف آن در امور خیریه.طبق تعاریف وکالت حقوقی وصیت در وصیت تملیکی، شخصی که وصیت می کند موصی وکسی که به نفع او وصیت تملیکی شده موصی له و مورد وصیت را موصی به می گویند.

ب) وصیت عهدی: عبارت است از اینکه شخصی یک یا چند نفر را برای انجام امر یا اموری یا تصرفات دیگری مامور نماید، مثل اینکه شخصی را وصی نماید تا اینکه بعد از مرگش، بدهی های او را پرداخت نماید.
در وصیت عهدی شخصی را که به موجب وصیت، به عنوان ولی بر صغیر یا بر کارهای دیگر انتخاب شده را وصی می گویند. در خصوص ماهیت وصیت تملیکی اختلاف است، برخی آن را عقد می دانند و عده ای آن را در زمره ایقاعات قرار می دهند، اما وصیت عهدی بدون تردید ایقاع است.

شرایط تنظیم وصیت نامه قانونی تملیکی

برای تنظیم وصیت نامه قانونی، متقاضی علاوه بر ارایه مدارک هویتی باید مدارک مالکیت مالی که قصد تملیک آن را دارد، ارایه کند، ضمن اینکه اگر مال موضوع وصیت غیرمنقول باشد، اخذ استعلام از اداره ثبت محل وقوع مال ضرورت دارد. لازم به ذکر است حکم قانونگذار درباره اسناد رسمی، شامل وصیت نامه رسمی نیز می شود و از حمایت قانونی برخوردار است، همچنین قانونگذار در قانون وکالت حقوقی وصیت این اطمینان را به وصیت کننده خواهد داد که اراده مکتوب وی در قالب وصیت نامه قانونی، مصون از تعرض بوده و لازم الاجرا است. هر سند تنظیمی، به تعداد متعاملین با یک نسخه اضافی برای بایگانی در دفتر تنظیم می شود و ذی نفع در صورت نیاز می تواند از آن رونوشت دریافت کند.

آیا شخص می تواند به هر صورتی که مایل است، اموال و دارایی های خود را وصیت کند؟

وصیت نسبت به همه اموال امکان پذیر است اما تحقق آن موکول به تحقق شرطی است که قانونگذار مقرر کرده است. طبق دستور قانونگذار در ماده 843 قانون مدنی، وصیت تا ثلث اموال بدون شرط نافذ است. بر اساس این ماده، وصیت به زیاده بر ثلث ترکه، نافذ نیست؛ مگر به اجازه وراث و اگر بعضی از ورثه اجازه کنند، فقط نسبت به سهم او نافذ است. این موضوع با مساله انحصار وراثت و تعیین سهم الارث وراث تداخل یا تباینی ایجاد نمی کند زیرا وقتی شخصی فوت می کند و ورثه، صدور گواهی حصر وراثت را تقاضا می کنند، وصیت نامه نیز ارایه شده و گواهی حصر وراثت با رعایت و لحاظ مفاد وصیت نامه صادر خواهد شد.

همچنین اگر وصیت نامه دارای بار مالی باشد، به این معنا که در میزان سهام ورثه تاثیرگذار باشد، باید هنگام صدور گواهی واریز مالیات بر ارث توسط سازمان امور مالیاتی لحاظ شود. به هر حال در زمان درخواست صدور انواع گواهی حصر وراثت یا صدور گواهی واریز مالیات بر ارث با عنایت به وصیت و بر مبنای محتوای و مفاد آن عمل خواهد شد.

متن و مفاد وصیت نامه قابل تغییر است

برای تنظیم وصیت نامه قانونی نیازی به گذراندن مراحل قضایی و اداری دست و پاگیر وجود ندارد، طبق قانون وکالت حقوقی وصیت دادگاهی که گواهی حصر وراثت را صادر می کند، به رسیدگی در صحت و اصالت سند و نیز رعایت تشریفات و سایر امور لازم درباره وصیت نامه عادی به نحوی که در قانون امور حسبی و سایر قوانین مقرر شده است، وارد نمی شود و فقط مراتب ارایه آن وصیت را در انواع گواهی حصر وراثت ذکر می کند و صرفا چنانچه از حیث ثلث و مازاد بر آن اختلافی وجود نداشته نباشد، بدون هیچ گونه منعی قابل اجرا است.

پیشنهاد مطالعه  مراحل تنظیم وصیت نامه قانونی

قانونگذار در مواد 838 و 839 قانون مدنی تجویز کرده است که موصی می تواند هر زمانی که اراده کند از وصیت رجوع یا برخلاف وصیت قبلی، وصیت دیگری کند. بر همین اساس موصی مجاز خواهد بود با کم یا زیاد کردن متن وصیت نامه تغییری در آن ایجاد کند.

شرایط وصی برای وکالت حقوقی وصیت کننده

نخستین و مهمترین شرط این است که وصی مورد اعتماد و وثوق موصی باشد همچنین وصی باید دارای اهلیت قانونی برای اجرای مفاد وصیت باشد تا پس از فوت موصی و با صدور انواع گواهی حصر وراثت اقدام به اجرای مفاد وصیت نامه کند.
وصی به حکم قانون مکلف به اجرای مفاد وصیت نامه است و اگر چه نسبت به اموالی که بر حسب وصیت در ید و تصرف او است، حکم امین را دارد اما در صورت انجام ندادن وصایای موصی، ضامن و منعزل خواهد شد.

وصیت نامه رسمی به دلیل اعتبار قانونی و عدم استماع انکار و تردید نسبت به آن، نیازی به رسیدگی نخواهد داشت؛ مگر مواردی خاص از جمله اختلاف در میزان ثلث و مازاد بر آن که نیازمند گذراندن تشریفات خاص خود است اما اصل وصیت قابل انکار و تردید نبوده و مفاد و مندرجات آن رسمی، معتبر و لازم الاجرا است.


منبع: موسسه حقوقی سرود دادمان [لینک]

تبلیغات و آگهی ها


«شجره ساز» نام اولین و تنها سرویس فارسی زبان برای ساخت شجره نامه های برخط برای ایرانیان است. شما در وب سایت و اپلیکیشن موبایل «شجره ساز» میتوانید به ر...

شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.

شما می توانید با تبلیغ در «وصیت ساز» کسب و کار خود را رونق ببخشید.